Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Mod podświetlenia zegarów - wersja light

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Mod podświetlenia zegarów - wersja light

    Nie plastikowych progów tylko uszelkie w drzwiach co jest normlanie wyciagasz i tam masz idealny kanał na przewody ))
    Była O1 jest F2.

  • #2
    Mod podświetlenia zegarów - wersja light

    Witam,
    Przeglądając forum OCP natrafiłem na post luky8'ego (montaż/demont liczników). Od jakiegoś czasu chodziła mi po głowie zmiana podświetlenia deski. Dzieki swietnej informacji z postu zabrałem się za robotę. Tak na próbę zmieniłem narazie podswietlenie wskazówek.
    ps. za wszystkie niedociągnięcia - przepraszam bardzo - moje pierwsze udzielanie na tym forum to jest.

    1. Tak jak przedstawił to luky8 zabrałem się do bebeszenia zegarów. Jedna uwaga - aby osłona zegarów wyszła trzeba ją (po odkręceniu 2 śrubek) przycisnąc tam gdzie podał luky8 ale ja musiałem ją jeszcze troche popchnąć wgłąb - inaczej zatrzaski nie chciały puścić i prawie zwątpiłem.
    Forum - Octavia Club Polska
    Forum - Octavia Club Polska

    2. Po wyjęciu zegarów pozostało je porozkładać aby dostać się do płytki z diodami
    Forum - Octavia Club Polska

    3. Tak wygądają tarcze bez szybki i osłony - sładają się z 2 części - obrotomierza i reszty
    Forum - Octavia Club Polska

    4. Tak wygladają zegary po zdjęciu wskazówek i tarcz.
    Forum - Octavia Club Polska

    5. Następny krok to zdjecie tego białego profilu i tu mamy zonka - dwa wyświetlacze na dole są połaczone takimi wypustkami i żeby to zdjąć tak totalnie profi trza by rozbierać metalowe obejmy tych wyświetlaczy - ja za pomocą płaskich szczypiec przeciąłem te łaczniki [przy modowaniu u siebie] później zaryzykowałem i wyjąłem w całości i jest spoko tylko trzeba uważać na gumki przewodzące imulsy do wyświetlaczy - więc ostatecznie nie trzeba ciąć.
    Forum - Octavia Club Polska
    Forum - Octavia Club Polska
    Forum - Octavia Club Polska

    6. W efekcie można spokojnie zdjąć bały element. Najłatwiej jest jak najpierw zdejmie się tylną osłonę zegarów i od spodu powypycha się zatrzaski.
    Forum - Octavia Club Polska

    7. Tak jak napisałem na początku zabierałem się do podświetlenia wskazówek więc interesujące były tylko diody przy ośkach wskazówek, ale jak ktos ma fantazję to można pozmieniać wsztstko :twisted:
    Forum - Octavia Club Polska

    tu widać porównanie tego co wlutowałem z tym co było - nie do konca to to samo ale świeci :szeroki_usmiech
    Forum - Octavia Club Polska

    tu uwaga - ja się naciąłem - wydawało mi się że diody są konsekwentnie poprzekręcane, ale przy osiach obrotomierza i prędkościomierza jest tak samo natomiast na górze jest inaczej. Trzeba patrzeć z której strony pole lutownicze jest na dużym polu metalizacji (czy jak to nazwać) po tym chyba najłatwiej poznać jak wlutować diode.

    8. Po wlutowaniu wszystkich potrzebnych diod zegarki świeciły tak. Przy obrotce i prędkości są wlutowane po 4 diody. Chciałem żeby było widać podświetlenie wskazówek za dnia. Natamiast nie wiem czy nie przesadziłem bo jest troche poświaty przy tych centralnych "kapturkach" na wskazówkach.
    Forum - Octavia Club Polska

    9. Po zmontowaniu to wygląda tak
    Forum - Octavia Club Polska

    No, ufff... a teraz pare uwag na koniec

    Przydaje się jakaś penseta do trzymania diod przy lutowaniu. Ja akurat nie miałem więc kupowałem - koszt pare pln.

    Co do montowania wskazówek to ja je powkładałem a pozniej jeszcze przy rozebranych zegarach na wszelki słuczaj podłaczyłem zegary i sprawdziłem czy przy włączonej stacyjce też są tam gdzie powinny :lol:

    No to tyle wrażeń na dziś.

    Poniżej krótkie zestawienie informacji pojawiających się poźniej w topicu - dla łatwiejszego ogarnięcia

    Poniżej ilości diodek na poszczególne elementy:

    Wskazowki: 8 diod SMD->4 x 2 na każdą (w szafach po FL)
    Tarcze zegarów: 16 diod SMD-> 2 x 6 diod na duze zegary + 2 x 2 diody na małe zegarki (15 jeśli koniec obrotki ma byc czerwony + 1 czerwona)
    Wyświetlacze w szafie: 2 x 3 diody SMD
    Climatronic: 10 diod SMD KA3528(+kod koloru) + 6 diod SMD KA4040(+kod koloru)bebechy climatonica
    Sterowanie lusterek : 2 diody SMD KA3528(+kod koloru) + 2 diody SMD KA4040(+kod koloru) fot1
    Half maxi dot: 15 diod SMD (3x5)
    Włącznik świateł: 6 diod przewlekanych fot1
    Panel szyb elektrycznych: 7 diod przewlekanych
    Regulator wysokości świateł: 2 diody SMD + 2 diody przewlekane fot1
    Przycisk sterowania szybami el.: 1 dioda SMD fot1

    przykładowo białe zegarki + czerwone wskazówki + czerwony koniec RPM
    1. 21 białych
    2. 9 czerwonych

    Polecam elementy Kingbright (są takie jak fabryczne więc nie robi sie rzezby)
    SMD diody czerwone:KA3528SURCK (jaśniejsze) lub KA3528SRC
    SMD diody niebieskie:KA3528PBC/E
    SMD diody białe: KA3528PWC/E

    info podane przez nico21
    KA3528EC Dioda LED SMD 3,5x2,8 czerwona
    KA3528MBC Dioda LED SMD 3,5x2,8mm niebieska
    KA3528MWC Dioda LED SMD 3,5x2,8mm biała
    KA3528SGC Dioda LED SMD w obudowie 3,5x2,8mm zielona
    KA3528SRC Dioda LED SMD w obudowie 3,5x2,8mm czerwona
    KA3528YC Dioda LED SMD w obudowie 3,5x2,8mm żółta
    Cena sie waha w zaleznosci od koloru i ilości w granicach 0,39 - 4,79 zł/szt.
    *Diody powinny mieć wymiar 3,5mm x 2,8mm obudowa bez soczewki, światłość ok 200 mcd, kąt ok 100 st lub wiecej
    *PLCC2 lub oznaczenie 13xx to jest typ obudowy - bez soczewki o kacie swiecenia ok 120 st, tylko tyle.
    Do podswietlenia tarcz to soczewkowe sie moze i tez sprawdza natomiast do wskazowek raczej nie - pojawial sie efekt paskow jasnych i ciemnych.
    *zamiast diod KA4040 można zastsować KA3528 lutując je na boku

    Potrzebne diody SMD można kupić w:
    www.tme.pl
    http://www.proton.com.pl

    Diody przewlekane czyli z nóżkami
    We włączniku świateł, panelu sterowania szybami elektrycznymi i regulacji wysokości świateł występują diody przewlekane. W przypadku włącznika świateł bardzo łatwo przegrzać laminat i wtedy odchodzą z niego ścieżki - bardzo uważajcie. Sterowanie wysokością swiateł i jasnością podświetlenia trzeba rozebrać na czynniki pierwsze łacznie z rozlutowaniem płytek aby dostać sie do diodek.

    Zamiennik żaróweczki w manualnej klimie / nawiewach
    schemat wg ktorego zastepuje zarowke w podswietleniu nawiewow czterema diodami SMD + rezystor -jak by ktos potrzebowal.
    Fizycznie uklad wyglada podobnie tzn diody sa polutowane swoimi kontaktami i tworzą taki maly kwadracik - inaczej nie zmiescilyby sie
    schemat
    zdjęcie gotowego zamiennika

    Czerwone wskazówki
    Możliwe jest zastosowanie folii oklejającej górną krawędź wskazówki, potrzebna jest folia na banery swietlne, ja stosowałem rozpraszającą światlo. Efekt był zadowalający.
    Inna drogą jest zastosowanie orginalnych wskazówek z VW.

    Komentarz


    • #3
      Bardzo ładnie, na to czekałem.
      Nie miałeś problemów z przelutowaniem diodek, robić to samemu czy wspomóc się kolegą elektronikiem?

      Komentarz


      • #4
        To zależy czym do tego się zabierasz
        SMD powinno lutować sie za pomocą rozgrzanego powietrza. Ja robiłem to lutownica (fakt taką w miarę).
        Co do kolegi to w moim przypadku nie było to konieczne bo jestem m.in. technik elektronik hehehe :szeroki_usmiech
        Moim zdaniem jak lutowanie idzie Ci w miarę to dasz rade k
        Ważne żeby mieć pensetę do trzymamia diod- bo inaczej nie da rady no i diody wymiarowe (3mm).

        Pozdr.

        Komentarz


        • #5
          brak fotek

          Komentarz


          • #6
            Transfer przekroczony... :cry: :cry:

            Xekon wrzuc te zdjecia do albumu OCP, bo nic nie widac - a szkoda, bo instruktarz jest lux.
            TDI 205PS

            Komentarz


            • #7
              No pieknie to teraz bez problemu Xekon bedziesz mógł zrobic podswietlenie jak w VW.
              Niestety tylko 160.4 KM i 380 Nm

              Komentarz


              • #8
                Przeraszam wszystkich za wszystko .... NIE... :twisted:
                to nie tak miało być , ale za zamieszanie ze zdjęciami - już są w albumie na forum i sznurki wpakowałem do postu więc teraz nie powinno być zonka

                A jak by ktoś się zabierał za coś podobnego to chętnie pomogę - oczywiście w miarę możliwości.

                Komentarz


                • #9
                  Jeśli dałoby rade wstawić podświetlenie takie jak w VW to może ja bym się na takie coś skusił. Mam rodzine w Ursusie to przy okazji odwiedzić może bym zawitał i do Ciebie :roll:
                  Niestety tylko 160.4 KM i 380 Nm

                  Komentarz


                  • #10
                    Pewnie da rade zrobić i podświetlenie VW-like spoko, jak chcesz to można pomyśleć tylko trza by wcześniej postarać się o odpowiednie diody no i najważniejsze - troche czasu

                    Jak bedziesz się wybierał to się odezwij. k

                    Komentarz


                    • #11
                      Zamieszczone przez xekon
                      Pewnie da rade zrobić i podświetlenie VW-like spoko, jak chcesz to można pomyśleć tylko trza by wcześniej postarać się o odpowiednie diody no i najważniejsze - troche czasu

                      Jak bedziesz się wybierał to się odezwij. k
                      Dzieki na pewno dam znać wcześniej 8)
                      Niestety tylko 160.4 KM i 380 Nm

                      Komentarz


                      • #12
                        NO brawo za odwage :diabelski_usmiech
                        Zapraszam na www.rebel-tuning.com

                        Komentarz


                        • #13
                          wow jestem pod wrażeniem, bardzo ładnie .... nawet chciałbym ...tylko na jaki kolor hmmm :roll: przydałaby się symulacja z jakimi kolorkami decha by fajnie wyglądała, bo z kolorkami można pogmerać :wink:
                          ASV + Aligator MT K-ce 150 KM 320Nm
                          www.wasilewski-foto.pl
                          KIA 2,2 d (245KM i 523Nm)

                          Komentarz


                          • #14
                            Napewno pasuje niebiesko czerowne jak w WV :szeroki_usmiech
                            OII 2.0 TDI BKD 140 PD Elegance+ @182KM/408NM F O T K I
                            SII 2.0 TDI CFGB 170 CR Platinium+ F O T K I

                            Komentarz


                            • #15
                              Symulacja

                              Wasyl - mówisz i masz :szeroki_usmiech

                              załączam sznurki do obrazków z symulacją kolorów zegarów
                              yellow on yellow
                              yellow on red
                              red on red
                              green on red
                              blue on red
                              yellow on blue
                              red on blue

                              sorki że nie profi grafa ale zawsze jakieś pojęcie daje hehe

                              jak ktoś ma jakiś pomysł na fajne kolorki do niech da info - zrobi sie obrazek.

                              Komentarz


                              • #16
                                Mam zegary zrobione red on blue i powiem wam że bardzo mi sie podoba to podswietlenie.Jezdze z tym podswietleniem 3 lata i niezmieniłbym na inny kolor.AAAA i climatronic też jest na niebiesko.
                                Skoda octavia combi 1,9tdi L&K
                                Przebieg 212000

                                Komentarz


                                • #17
                                  Żółte to błeeeeee!
                                  Najlepsze są wskażówki red, tarcze blue, jak w VW

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    a czy moge poprosic o symulacje red on white ( czerwone wskazowki na bialych zagarach) :?:

                                    THX
                                    bylo: Octa I Combi TDI+MTKATOWICE
                                    Jest: 170/365@204/430... cos tam jezdzi :twisted:
                                    Perfect service by DobryGrzesWawa

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      Spoko będzie wieczorem.

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        Zamieszczone przez Filemonik
                                        Mam zegary zrobione red on blue
                                        Zapodaj fotkie

                                        [ Dodano: Pią 10 Cze, 05 09:25 ]
                                        Zamieszczone przez xekon
                                        załączam sznurki do obrazków z symulacją kolorów zegarów
                                        Najlepiej mi sie z nich widzi niebieskie podswietlenie i czerwna wskazowka
                                        TDI+ ASV 271KM&488Nm by Tune-Up
                                        SPRZEDAM UŻYW. CZĘŚCI DO O1
                                        SPRZEDAM UŻYW. CZĘŚCI DO O2

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          Mozna zrobic custom design heheheh i po obwodzie zrobic rozne kolory - albo kazdy zegar inny :rofl

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            Zamieszczone przez Filemonik
                                            Mam zegary zrobione red on blue i powiem wam że bardzo mi sie podoba to podswietlenie.Jezdze z tym podswietleniem 3 lata i niezmieniłbym na inny kolor.AAAA i climatronic też jest na niebiesko.
                                            No właśnie zapodaj fotke.
                                            Niestety tylko 160.4 KM i 380 Nm

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              No to jeszcze na prośbe Jackal -
                                              red on white

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                Postaram sie ,musze najpierw zrobić fote.
                                                Skoda octavia combi 1,9tdi L&K
                                                Przebieg 212000

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  Zamieszczone przez xekon
                                                  No to jeszcze na prośbe Jackal -
                                                  red on white
                                                  :shock: PIĘKNIE!!! :shock:

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X